Katar’da İçki Sorunsalı

10929984_10152514360927038_6118156113807560902_n

Katar’da içki içilemiyor diye bir şey yok. Tüm otellerde barlar ve restoranlarda içki servisi yapılıyor. Bunun dışında QDC diye bir dükkan var ki buraya giriş yapıp içki satın alabilmeniz için içki lisansına sahip olmanız gerekiyor.

İçki lisansına nasıl sahip olursunuz? Öncelikle çalıştığınız şirkette dininizin Müslüman olarak kayıtlı olmamış olması gerekiyor. Bazı iş başvurularında dininizi soruyorlar, bu kısmı boş bırakırsanız içki lisansını almak istediğiniz zaman sıkıntı çıkmayacaktır. Katar ID’niz çıktıktan sonra şirketinizden almanız gereken sadece maaşınızı gösteren bir yazı. Bu mektup ve 1000 QAR depozito ile QDC’ye gidiyorsunuz, üst kata çıkıp numara alıyorsunuz ve sıranız gelince belgelerinizi içerideki Filipinli çalışanlara veriyorsunuz. Orada dolduracağınız formda da din kısmını boş bırakıyorsunuz. Hemen oturduğunuz yerde fotoğrafınız çekiliyor ve kartınız 5 dakikada hazırlanıp size veriliyor. Maaşınıza göre aylık içki alma limitiniz var fakat bu limit alkolik de olsanız bitecek gibi değil.

Kartınızı aldınız, içiniz rahat bir şekilde alt kata inerek duty free’ye benzeyen bu dükkandan dilediğiniz içkiyi alabiliyorsunuz. Eğer domuz yiyorsanız yine bu dükkanın içerisinde ufak bir odayı domuz ürünlerine ayırmışlar, buradan da çeşitli domuz ürünlerini satın alabilirsiniz. Dükkanda Yeni Rakı’dan tutun Kore içkisine kadar çeşitli içkiler bulunuyor. Fiyatlar ise yine duty free fiyatı gibi. Yaklasik 5,5 TL’ye Efes bira, 65 TL’ye Yeni Rakı alabiliyorsunuz, şaraplar ise 26-27 TL’den başlıyor.

İlk girişinizde 1000 QAR’e yakın para harcamanız olası. Kötü hissetmeyin çünkü dışarıya çıktığınızda içkiye harcadığınız para bunun çok daha fazlasına denk geliyor.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s