Katar Sheikh Faisal Müzesi

IMG_7534

Haftasonu Katar’da geçirdiğimiz 8 ay sonunda hala gitmediğimiz bir müzeye – Sheikh Faisal Museum’a gitmeye karar verdik. Bu müzeye girebilmek için önceden randevu almanız gerekiyor. Evet, yanlış duymadınız, internet sitesinden 3 saat diliminden birini seçerek randevu alıyorsunuz, randevunuz onaylandığında da müze yolunu tutuyorsunuz. Müze, Dukhan yolu üzerinde, yani Doha’nın batısında. Yol üzerinde emirin evini ve emirin korumalarının kampını görüyorsunuz. Her yer inşaat halinde, belli ki şehir batıya doğru oldukça genişleyecek.

Müze kapısında kimliklerimizi alıyorlar, arabanın plakasını not ediyorlar. İçeriye çanta ile girmeniz yasak, bu nedenle çantanızı aracınızda bırakmanız gerekiyor. Cumartesi günleri 15 QR’lik bir giriş ücreti alıyorlar. Cuma günleriyse kapalı.

Müzenin içine gelirsek, emirin ailesinden olan Sheikh Faisal’ın kendi koleksiyonu kıyafetlerden tutun arabalara kadar her türlü eski eşyanın bulunduğu, biraz organizasyon isteyen kocaman bir yapı. Her eşyanın açıklaması yok, öyle alışıldık müzelerdeki gibi kategorizasyon da pek yapılmamış. Örneğin geleneksel kıyafetler bölümünü gezerken bir anda kendinizi fosiller arasında bulabiliyorsunuz. Benim dikkatimi çeken bir de içeride yüzlerce çeşit halinin bulunmasıydı. Yerleri kaplatmak yerine ufak ufak ve çeşit çeşit bir çok halıyla kaplamışlar.

İran, Türkiye, Hindistan ve Mısır’dan toplanan ve sergilenen 200 çeşit halı, cesitli seramik ürünler, savaşlarda kullanılan silahlar, Katar’ın balıkçı botları, resimler, fotoğraflar, bisikletler, antika eşyalar, yataklar, odalar ve daha aklınıza gelebilecek her türlü koleksiyon ürünü bulunuyor. Ürün çeşitliliği açısından oldukça geniş. Keşfedilmemiş, Orta Doğu kültürüne ait fikirler verebilecek her şey var.

İçeriyi gezmeniz icin sadece 2 saatiniz var. Biz 4-6 saatlerini alıp tam 4’te içeri girmemize rağmen, 5.40’ta müzeyi boşaltmak istemeleri nedeniyle bazı bölümleri hızlıca geçtik. Siz de müzeyi ziyaret etmek isterseniz, rezervasyonu buradan yapabilirsiniz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s