Katar’da Yaşamak için 5 Neden

1- Güvenlik:

Katar’da çalışan ve yaşayan her yabancının bir sponsoru var. Sponsorluk beraberinde dezavantajlar getirse de insanların güvenliğini sağlaması açısından kısmen güzel bir uygulama aslında.

Katar’ın eski taraflarına gittiğinizde cübbeli adamlar, başı boş gezen Hintli işçiler, geleneksel kıyafetlerini giymiş Pakistanlılar göreceksiniz ama bu insanların hiç birinin kimseye zararı yok; çünkü herkes işini ve gelir kapısını kaybetmekten, ülkeden çıkamamaktan korkuyor. Siz de rahatça arabanızı veya evinizi kilitlemeden yaşayabiliyorsunuz. Bu durum Katar’ı özellikle çocuklu aileler için oldukça yaşanılır bir hale getiriyor.

2- Para Kazanmak:

Katar Dünya’nın en zengin ülkesi. Petrol zengini bu ülkeye taşınmak için gelen sebeplerden en önemlilerinden biri tabi ki para kazanmak. Zaten Katar’daki herkesin amacı orada bir süre yaşayarak para biriktirmek.

Petrol ucuz olsa da evler ve sosyal yaşam ateş pahası; bu nedenle siz siz olun Katar’a gelirken az bir maaşa tav olmayın.

3- Dört Mevsim Güneş:

Katar’da kış yaşanmıyor. Kış ayları olan Aralık, Ocak ve Şubat aylarında akşamları serinlese de yağmur oldukça seyrek yağıyor. Katar’da yağmuru adeta özlüyorsunuz! Yine de Ekim ortalarından Mayıs’a kadar denize girilebiliyor ve güneşlenilebiliyor.

Cehennem sıcakları ise Mayıs’tan Ekim ortalarına kadar devam ediyor. Bu sıcaklara nem de eklenince dışarıda yürüyemez hale geliyorsunuz. Size önerim, tatillerinizi bu zamanlara denk getirin ve bunalmaktan kendinizi kurtarın!

Katar’da dört mevsim güneş var ama mavi bir gökyüzü veya harika bulutlar pek görülmüyor. Gökyüzü genelde tozlu ve beyaz oluyor.

4- Kültür Çeşitliliği:

Katar’da dünyanın dört bir yanından gelen çalışanlar sayesinde değişik kültürler hakkında bilgi sahibi olabiliyor; din, dil ya da renk ayrımı gözetmeksizin çeşitli kültürlerden ve milliyetlerden arkadaşlar edinebiliyorsunuz.

Nüfusun çoğunluğunu Güney Asya’dan gelen Hintli, Nepalli, Filipinli, Sri Lankalılar oluştursa da Avrupalılar ve Amerikalılar da mevcut. Türklerin sayısı da oldukça artmış durumda ve Katar ile iyiye giden politik ilişkiler sayesinde günden güne de artacak gibi duruyor.

5- İş ve Yaşam Dengesi:

Katar’da çalışma saatleri genelde erken başlayıp erken bitiyor. Bunun yanında Ramazan aylarında yarım gün çalışılıyor. Eh şehir içerisinde en uzak iki nokta arası çok da uzak olmadığından erkenden evinizde olabiliyor, kendinize bol bol zaman ayırabiliyorsunuz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s