KAWS Tatilde Doha’da

KAWS takma isimli Amerikalı sanatçı Brian Donnelly, Hamad Havalimanı’ndaki 15 tonluk devasa ahşap Small Lie eserinden sonra Qatar Museums aracılığıyla harika eserlere daha imzasını attı. İslam Sanatları Müzesi’nin hemen yanındaki Dhow Limanı’nda yer alan KAWS Tatilde isimli 40 metrelik şişme sanat eseri, Doha sakinlerinin ve medyanın oldukça ilgisini çekmiş durumda.

Katar’da İslam Sanatları Müzesi, Ulusal Katar Müzesi ve Souq Waqif gibi popüler yerlere yakın olan Katar’ın kültürel meydanının kalbinde yer alan Dhow Limanı, bu esere ev sahipliği yapmak için ideal bir yer.

KAWS Tatilde, Asya’daki turuna Hong Kong’daki Victoria Harbour’da sergilenerek başlamıştı. Hollandalı sanatçı Florentijn Hofman’ın 2013 yılında Victoria Harbour’a yerleştirdiği devasa plastik ördek (Rubber Duck) eserinden sonra sosyal medyada en çok ses getiren eser olmuştu.

KAWS Tatilde’nin yanı sıra, “KAWS: He Eats Alone” isimli sergi, 25.Ocak.2020 tarihine kadar Doha Fire Station’da, Café 999’un üzerinde ayrı bir arşivde sergileniyor olacak. Öncesinde Paris, Londra, Tokyo gibi ülkelerde yer almış olan bu sergide 40’tan fazla ana parçaya ek olarak, KAWS tarafından tasarlanan ticari işbirliklerinin örnekleri, aralarında spor ayakkabı, kaykay ve oyuncaklar da bulunan eserler de yer alıyor.

KAWS: He eats alone

KAWS, eserleri ile hem sanat tarihine hem de pop kültürüne atıfta bulunarak sanat ve tüketim arasındaki etkileşimi açığa çıkarırken, ziyaretçilerine sofistike ve karanlık bir mizah da sunuyor.

Donnelly, sokak sanatında kariyerine 1990’larda başladı. Graffiti ve ikonografiyi bir arada kullanarak üretimler yapan sanatçı, Uniqlo ve Dior gibi ünlü moda markalarıyla da iş birliği yapmıştı.

Not: Fotoğraflar KAWS’a aittir.

Photo credit: KAWS

Reklam