Katar’da Ramazan – Volume 2

IMG_8084

Ramadan Kareem!!

Yine bir Ramazan dönemine girmek üzereyiz ve ben yine yazmadan edemeyeceğim.

Katar’da yaşayanlar bilir, Ramazan’da eğer devlete bağlıysanız günde 4-5 saat, özel sektördeyseniz de 6 saat çalışırsınız. Gün içerisinde tüm restoranlar kapalıdır, sadece birkaçı eve servis yapar. Süpermarketlerin belirli açılış saatleri vardır, alışveriş merkezleri genelde gece 1-2ye kadar açık kalırlar. Otellerde dahi barlar kapalıdır. Eğer içki içiyorsanız Ramazan’dan bir hafta önce kapanan QDC’den içki stoğunuzu yapmalısınız (Bu sene QDC ayın 4’unde kapanıyor ve 9.Temmuz’da tekrar açılacak) Otellerdeki restoranların da çoğu kapalıdır, sadece odanıza servis yaparlar. Yine de birkaç otelin restoranı Ramazan ayında da gün içerisinde açık. Örneğin geçen sene W’daki Papermoon tüm Ramazan boyunca açıkmış.Bar restoran tadilatları değişiklikleri bu aralarda yapılır, Ramazan bayramı sonrası yeni bir seneye başlamış gibi olursunuz.

Dışarıda sakız dahi çiğnemeniz yasak. Ofiste de ancak kapalı mutfaklarda yemeklerinizi yiyebilirsiniz. Ofis içerisindeki kafeler kapalı olmalıdır, yani ülke çapında bildiğiniz Açlık Oyunları oynanıyor!

Bu dönemde fiziksel olarak ofiste bulunanların sayısı da, fiziksel olarak bulunup da aslında olmayanların sayısı da azdır. İşler durulur, devlette falan bir işiniz varsa Ramazan sonrasına sarkar. Haziran ayına denk geldiği için şehir de bomboştur. Ofis sonrası denize gitmek isteseniz gidemezsiniz zira şu ara hava 41-42 derecelerde. Yapacak bir kaç şey kalır iftar saatine kadar, onlar da evde oturup film izlemek, havuzunuz varsa orada serinlemek ya da spor yapmak. Film izlemek demişken, yine Katar’da yaşayanlar bilir – eğer Turkiye’de bir Digitürk hesabınız varsa kutusunu getirip antenini burada taktırarak evinizde Türk kanallarını izleyebiliyorsunuz. Alın size Ramazan eğlencesi bonusu.

Şimdilik benden bu kadar. Ramazan’ın başlamasıyla benim de tam olarak Katar’da 1,5 yılım dolmuş olacak. Önceden hedef FIFA desem de daha güzel şeyler için sona yaklaşıyor muyuz ne..

Reklam

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. S. LEMOĞLU dedi ki:

    Merhaba;

    Katar’a ticari iş yapmak için gelmeyi düşünüyorum ramazandan sonra geleceğim Bi kaç günlüğüne analiz yapacağım kafamda ki iş konusunda . Siz ne iş yapıyorsunuz acaba orda

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s