Mathaf ve Katar’da Sanat

IMG_6202
Bugün sanatseverler için 2010’da açılmış olan Mathaf – Arab Museum of Modern Art’tan bahsedeceğim. Education City’de yer alan bu müzeye İslamic Art Museum’dan her saat başı ücretsiz servis kalkıyor. Arabanız yoksa taksiyle gitmeye kalkışmayın derim çünkü şehirden biraz uzakta. Müzede 2 adet gösterim bulunuyor, biri Mısırlı sanatçı Wael Shawky’nin Crusades and Other Stories isimli sergisi – ki bu 16.Agustos’a kadar devam edecek – diğeriyse müzenin kalıcı sergisi. Wael Shawky’nin sergisi çoğunlukla video gösterimlerinden oluşurken, kalıcı sergide de bolca modern sanata yer verilmiş.

Doha’da Mathaf’ın yanı sıra I. M. Pei tarafından tasarlanan ve 2008’de açılan Islamic Art Museum bulunuyor. Bina tasarımı ve lokasyon olarak MIA tercihim olsa da Mathaf’ta bulunan eserler daha ilgi çekiciydi. Yine MIA’nın parkında bulunan 7 çelikten oluşan ‘The 7 Sculpture’ olarak bilinen heykeli, Amerikan sanatçı Richard Serra yaratmış. Islam’da 7 sayısının önemini vurgulayan eser için Serra ’30 yıldır gökdelenler inşa ediyorum fakat hiç bunun gibi bir eserim olmamıştı’ demiş. Eser, aynı zamanda Afganistan’daki bir minareden esinlenilerek yapılmış.

Katar’ın sanat yüzü bu kadarla bitmiyor. Al Riwaq Art Space, Katara Sanat Galerisi ve bunun gibi birkaç ufak sanat galerilerinden oluşan ülke, uluslararası yaptığı sanat yatırımlarıyla lider konumdaymış.

2015 Türkiye – Katar Kültür Yılı çerçevesinde, 26 Mayıs – 26 Haziran 2015 tarihleri arasında Katarlı çağdaş sanatçıların eserleri Ankara Cer Modern Sanatlar Merkezi’nde sergileniyor olacakmış. Bu da neden Ankara ya da neden bu kadar az iletişim yapılıyor sorularını akıllara getirmiyor değil. Katar – Türkiye yılı olmasına rağmen biz Katar’da yaşayan Türkler için hiç bir aktivite yapılmıyor. Keşke burada yaşayanlarla bir araya gelinse, neler yapılabilir konuşulsa da Türkiye’den fotoğrafçı getireceklerine ellerinde olan Türklerle bir şeyler yapsalar.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s